niedziela, 9 listopada 2008

Skrót FAQ, co oznacza? Przepływ a ciśnienie kleju w systemie!


Nie musiałem długo szukać dokładnego wyjaśnienia skrótu "FAQ". Znalazłem go, tak dla przypomnienia, na Polskim serwisie poświęconym e-biznesowi i e-marketingowi (Często tam zaglądam, ponieważ jest do moje drugie zainteresowanie po klejach, które mnie kręci.). Napiszę jeszcze, i to w najbliższym czasie, jak tam trafiłem. Warto, oj warto.
FAQ (ang. Frequently Asked Questions) to Najczęściej Zadawane Pytania na jakiś temat, zebrane w jednym miejscu wraz z odpowiedziami. Czasami FAQ określa się mianem Q&A (ang. Questions and Answers) - czyli Pytania i Odpowiedzi.
Postanowiłem, że zajmę się odrobinę tym tematem. A to dlatego, że już odpowiedź na jedno takie pytanie, zadane na oficjalnym portalu Nordson-Adhesive FAQs, wzbudziła we mnie mieszane odczucia. Po prostu, nie mogę się powstrzymać od skomentowania odpowiedzi!
Mianowicie.
Pytanie brzmi mniej więcej tak: Czy rozmiar dyszy jest podstawowym (decydującym) czynnikiem, mającym wpływ na przepływ, aplikację kleju?
Pierwsza część odpowiedzi jest jak najbardziej poprawna. Oczywiście, rozmiar dyszy nie ma żadnego wpływu na ilość aplikowanego kleju. Inaczej mówiąc, przepływ kleju. Zakładamy naturalnie, że dysza nie jest zapchana. Wtedy mamy ekstremalną sytuację! Ekstremalną, ale czy możliwą? Czy system może pracować przy zapchanej dyszy nie komunikując nas żadnym ostrzeżeniem? UWAGA! ! TAK! MOŻE TAK SIĘ ZDARZYĆ W NIEKTÓRYCH SYSTEMACH KLEJOWYCH!!!
Przepływ kleju (można to również rozumieć jako, ilość podanego kleju w określonym czasie) uzależniony jest od obrotów pomp klejowych, podających ten klej. Obroty te są wyliczane przez program sterujący, bądź zadawane ręcznie. Wszystko zależy od rodzaju systemu klejowego i sposobu sterowania. I wszystko w tym temacie byłoby w porządku, gdyby nie ostatnie zdanie. Autor podsumowuje swoją wypowiedź tak: "Rozmiar dyszy nie ma wpływu na ciśnienie hydrauliczne w systemie".

Z tym stwierdzeniem nie mogę się absolutnie zgodzić. Przepływ kleju a ciśnienie kleju w systemie, to dwie różne rzeczy!!! A ROZMIAR DYSZY MA WPŁYW NA CIŚNIENIE KLEJU, i TO OGROMNY.
Każdy człowiek miał na pewno do czynienia z wężem ogrodowym i podlewaniem trawnika. Jeśli nie osobiście, to z pewnością widział taką czynność. Otóż, spróbujmy podlać ten trawnik samym wężem, bez końcówki do podlewania. Da się, ale woda wypływa szerokim strumieniem, niezbyt daleko od nas i efekt podlewania jest mizerny. Zdławmy przepływ wody, montując końcówkę do podlewania. Ciśnienie wody w wężu wzrośnie, od razu będziemy mogli podlać większą powierzchnię trawy bez ruszania się z miejsca. Możemy również doskonale rozpylić strumień wody. Zmniejszając rozmiar dyszy spowodujemy dalszy wzrost ciśnienia wody w wężu i podlejemy tę trawę jeszcze dalej. Zbyt duże ciśnienie wypływającej wody, może jednak powyrywać trawę z ziemi w pobliżu miejsca, gdzie stoimy! Będzie za to korzystniejsze do spłukania chodnika.
Więcej wyjaśnień wydaje mi się zbędna.
P.S.
Proces technologiczny, właśnie o nim dziś mowa, to bardzo złożony temat. Na przepływ i ciśnienie kleju, nawet w najprostszych systemach, może wpływać jeszcze kilka ważnych czynników. Warto o tym pamiętać. Na który, Ty zwróciłbyś uwagę w pierwszej kolejności???
Miłego dnia
Zapraszam na ImpleSITE i zaparkowany tam Hot Melt-support.

Pozdrawiam
BetaFil

Brak komentarzy: