sobota, 25 kwietnia 2009
Nordson-obsługa sprzętu
Witam
Jakiś czas temu dostałem e-mail od Pana zajmującego się między innymi tłumaczeniem instrukcji sprzętu firmy Nordson. Oczywiście miałem z tego typu tłumaczeniami do czynienia. Tylko zastanawiam się, po co to! Moim zdaniem, to tylko komercyjne zagranie, bo żadnych korzyści dla przeciętnego użytkownika z tego tytułu nie ma. Dobrze chociaż, że ten Pan zarobi sobie parę złotych. Co taka instrukcja zawiera? Otóż zasady bezpieczeństwa. To zrozumiałe. Firma zabezpiecza się przed pozwami do sądów i tak zrobiłby każdy. Ale zawiera coś jeszcze, najważniejsze. Wykaz części zamiennych i ich numery katalogowe. To również zrozumiałe. W końcu trzeba jakoś zarobić. Poza tym zawiera jedną podstawową informację. "
Nie pić wody z kibla". To tak po amerykańsku, cha. Oczywiście, schematy budowy urządzeń, bardzo lakoniczne uwagi odnośnie obsługi sprzętu, czasami instrukcje podłączeń elektrycznych. To tyle! Proszę nie zrozumieć mnie źle. Nie uważam, że są zupełnie nieprzydatne. Tylko gdzie są informacje odnośnie codziennej obsługi, procesu technologicznego? Co daje nam rysunek przedstawiający budowę urządzenia jak mamy problemy z nim w procesie produkcji. Nic! Nigdzie nie można znaleźć instrukcji rozwiązywania problemów procesowych. A nie są one łatwe. To są również zabiegi podwyższające sprzedaż części klejowych. Mają do tego prawo oczywiście. Mówię o firmach produkujących sprzęt do nakładania klejów termo-topliwych. To rynek i nie ma się co dziwić. Jeśli będziecie potrzebowali pomocy, odwiedźcie te serwisy:
Hot Melt Support
BetaFil Hot Melt
Jeśli mimo wszystko szukacie instrukcji odnośnie sprzętu wyprodukowanego przez firmę Nordson, zajrzyjcie do wyszukiwarki Nordsona, emanuals.nordson.com. Jeśli chcecie, żebym poruszył na tym blogu jakiś temat interesujący Was, napiszcie na hotmelt@betafil.com.pl
Jeśli tylko będę potrafił, pomogę.
pozdrawiam
BetaFil
środa, 22 kwietnia 2009
Pistolety klejowe-Aplikatory kleju i zabrudzenia procesowe.
Witam
Dzisiaj aplikatory do nakładania kleju na gorąco. Ale napiszę o jednym typie problemu, z jakim możemy się spotkać, a który często przysparza bardzo dużo problemów. Mianowicie o zabrudzeniach procesowych. Ten link prowadzi co prawda do strony poruszającej ten temat w wężach klejowych, ale pamiętajmy że aplikatory są tuż za nimi!!! Dlatego zachęcam do przeczytania tego artykułu. Na zdjęciu mamy aplikator klejowy z serii CF200 i widoczną komorę, w której montowane są czujniki temperatury oraz grzałki. Co może mu się stać jeśli te części nie ulegną awarii? Jest jeszcze jeden wróg. Jest nim brud procesowy ze zdegradowanego kleju. I to właśnie może przysporzyć nam wielu problemów! Zapchany lub częściowo niedrożny kanał klejowy czy też powietrza spiralnego to zmora ludzi zajmujących się procesem technologicznym przemysłowego klejenia na gorąco. Trudny do zdiagnozowania! Ktoś powie, przecież aplikator ma filtr umieszczony na samym wejściu kanału klejowego. Owszem tak, ma. Ale klej grzany jest w całym urządzeniu i degraduje się tam również. Załóżmy, że mamy do czynienia z nieco większym aplikatorem, np. takim jak ten lub ten. Sytuacja zaczyna się mocno komplikować! Widziałem już wymiany takich aplikatorów z powodu zapchanego kanału powietrza sterującego działkiem klejowym. Wszystko byłoby do przyjęcia gdyby nie fakt, że przed wymianą aplikatora niepotrzebnie wymieniano kilka modułów. Koszty naprawy wzrosły bardzo!! Degradacja kleju następuje w samym aplikatorze tak samo, jak w każdym innym ogniwie układu klejowego.
Wracając do tematu zabrudzeń procesowych "przychodzących" z układu. Ktoś powie, przecież aplikator ma filtr na samym wejściu. Owszem ma! Opiszmy inna sytuację. Wykonywane są prace serwisowe. Operator wymienia filtry w aplikatorze, pompie i zbiorniku. Przy okazji odkręca wąż klejowy. Kończy pracę i przygotowuje system do startu. W przypadku brudnych systemów istnieje bardzo duże ryzyko odrywania się zabrudzeń, szczególnie w pompach i wężach klejowych. Po starcie systemu zaczynają się problemy ze spadkami lub wzrostami ciśnień. Gdzie szukać przyczyny??? Może w aplikatorze klejowym? A może w bardzo szybko zabrudzonym filtrze klejowym, dopiero co wymienionym ZAZNACZMY! Potrzebny jest doświadczony człowiek od procesu żeby to szybko zdiagnozować.
Pozdrawiam
BetaFil
środa, 15 kwietnia 2009
Klejenie na gorąco-sprężyny w modułach.
Witam
To bardzo ciekawy i niedoceniany temat! Jakie zadanie ma do wykonania? Otóż przede wszystkim musi spowodować zamknięcie modułu klejowego podczas całkowitego spuszczenie powietrza z instalacji pneumatycznej. To wymóg bezpieczeństwa i dosyć ważny uważam. Stosowane są również sprężyny w części klejowej działek. Te utrzymują uszczelnienia na swoim miejscu! Te z części pneumatycznej są bardziej wrażliwe, szybciej ulegają "wypracowaniu". One po prostu cały czas pracują. I teraz tak: Jeśli aplikacja jest ciągła, można sobie pozwolić na pozostawienie jej podczas naprawy modułu i nie wymieniać. Jeśli jest przerywana i do tego szybka, ryzyko jest większe. Ryzyko czego? Otóż niepoprawnej aplikacji. Możliwości niestabilnego nakładania kleju na produkt. Jak napisałem w poprzednim artykule, moduł klejowy jest dokładnie obliczony na równowagę ciśnień. Ciśnienia pneumatycznego i ciśnienia kleju! Dlatego, jeśli decydujesz się na naprawę takiego urządzenia, zawsze wymień sprężyny na nowe!!! I jeszcze coś. Są moduły otwierane powietrzem i zamykane mechanicznie (sprężyna). Są otwierane i zamykane powietrzem, ale sprężyna ciągle jest! Tak jest na przykład w serii modułów "BLUE" firmy Nordson. Dwa podobne moduły, dwa rozwiązania. Ale co ważne! Sprężyna zawsze musi być wymieniona!
Pozdrawiam
BetaFil
piątek, 10 kwietnia 2009
Klejenie na gorąco-dispensing systems
Witam
Postanowiłem napisać kilka słów o tłokach modułów sterujących. Firma Nordson znakomicie wykorzystała naukę. Mianowicie fizykę. Przedstawmy sprawę: Siła nacisku w fizyce to iloczyn parcia (w niutonach) i powierzchni na którą ono działa. Otóż to. Spójrzcie na zdjęcie. Dlaczego tłok modułu ma zróżnicowane średnice??? Na otwarciu większa średnica, na zamknięciu mniejsza, Dlaczego? Powietrze sterujące podawane jest pod stałym ciśnieniem na zamknięcie i otwarcie,z reguły około pięciu barów (bar to prawie "atmosfera"). Na otwarcie i zamknięcie takie samo! Należy pamiętać, że na zamknięciu jest ono obecne przez cały czas! Ale na zamknięciu modułu jest dodatkowo sprężyna wspomagająca jego zamknięcie!!! Jakim cudem się ono otwiera skoro zamykanie jest wspomagane jeszcze mechanicznie? Otóż prawa fizyki! Powierzchnia nacisku! Ale to jeszcze nie wszystko. Dochodzi wspomaganie (turbodoładowanie)-ciśnienie kleju na iglicę. Tego typu moduły zawsze otwierają się po ruchu iglicy w dół. Przy zamknięciu nie ma powietrza otwarcia (to logiczne). Więc z zamknięciem nie ma problemu. Chociaż też nie do końca. Ale tutaj już potrzebny jest znakomity Pan od procesu technologicznego klejenia na gorąco. W czasie podania powietrza otwarcia trzeba pokonać dodatkową siłę mechaniczną, sprężynę!!! Pomaga nam teraz i klej. Napiera na iglicę! I bardzo ważna rzecz! Zwracajcie uwagę na tłumiki powietrza. Jak ta "cholera" jest zapchana to już zupełna kiszka. Jeśli powietrze nie ma gdzie uciec, działko nie drgnie. A jeśli dodatkowo uszczelnienie już nie trzyma jak należy, dochodzą dodatkowe opory! Można oczywiście się ratować na krótką metę, ale to już są sztuczki których nie zdradzę teraz! Jaki morał z bajki?
Moduły sterujące zaprojektowane są do pracy w określonych warunkach. Jeśli warunki są nieprzyjazne, przestają działać! Nawet jeśli same w sobie są w dobrej kondycji. Jak te dogodne warunki stworzyć? Przede wszystkim wymieniać filtry w układach systematycznie. Może wydawać się to nielogiczne, ale to konieczność. Kleje się degradują! Napiszę po raz kolejny już. Nie ma żadnej magii w klejach. Co prawda niczego nie widać gołym okiem, ale one chcą jednego. Czystości!!!!! Zadbajcie o to, a kasa zostanie w portfelu! Moduły kontrolne (działka klejowe) zostały zaprojektowane po to, żeby nakładać klej i pracować w określonych warunkach. Zainwestujcie w wyczyszczenie systemów i można spokojnie spać! Hot Melt, rozpuścić i skleić! Elita to Nordson i ITW Dynatac. I tyle. Produkują doskonały sprzęt!
BetaFil
czwartek, 9 kwietnia 2009
Hot Melt - seria ''BLUE'' Nordson-a
Witam
Dziś o nowej technologii firmy Nordson. Seria "BLUE" to najtańsza nowa technologia tej korporacji. Czy nowa? Czy najtańsza? Napiszmy coś o tym.
Zacznijmy od, czy nowa?
Poniekąd tak. Zrobiono coś więcej niż w CF200. Zastosowano uszczelnienia MuPu po obu stronach. Uszczelniają sekcję klejową i pneumatyczną. I to jest trend firmy. Dobre uszczelnienia to dobra i długa, bezawaryjna praca modułu. Zagadką poprawnej pracy działek jest prawie tylko jedna rzecz. Utrzymać klej w ryzach. Kto ma trochę doświadczenia w pracy z klejami na gorąco, wie o czym piszę. Jest jeszcze jedna rzecz. Tę jednak zdradzę, jak na moje konto wpłynie sto tysięcy dolarów. Nordson dobrze jednak wykombinował. Zamówił nietypowe uszczelnienie na swoje potrzeby (te na zdjęciu). Chcąc je u niego kupić, płacimy jak za przysłowiowe zboże. Jeśli się zdecydujemy oczywiście. Po kalkulacji kosztów dojdziemy jednak do wniosku, że zupełnie to się nie opłaca. I o to właśnie chodzi. Kup nowe działko!!! . BetaFil-Hot Melt ma jednak rozwiązanie. Cenowo-do przyjęcia, jakościowo-równie skuteczne!!! Moduł po naprawie jest tak jak nowy. A jego cena znacznie niższa. Jeśli naprawimy go po jakimś czasie ponownie to zyskamy mnóstwo kasy. Obu stronom będzie się opłacało. To uszczelnienie od strony pneumatyki to jedyna różnica, ale przyznać trzeba bardzo radykalna i skuteczna. No i oczywiście jakość uszczelnień. Musi być na najwyższym poziomie. Tutaj nie można oszczędzać. Uszczelnienia techniczne w biznesie klejowym to kluczowa, absolutnie kluczowa sprawa!!!
Teraz temat, czy tania? Otóż w klejach nie ma nic taniego. Tania jest wtedy, gdy umie się o nią zadbać. Jeśli się dobrze dba to koszty takiego modułu można nawet pominąć. TAK, TAK. Wiem co piszę. Chcąc kupić oryginalny moduł, musimy szykować ok 2,5tys PLN. Proces technologiczny w systemach klejowych!!! Musi grać! Dbajcie o czystość w całych układach a kasa zostanie w portfelu.
Spokojnych Świąt
BetaFil
Subskrybuj:
Posty (Atom)